Witamy,
Nazywamy się Joanna Krajewska i Wojciech Busiel, jesteśmy założycielami i autorami Dialogów i Zmysłów. Za każdą inicjatywą stoją ludzie ze swoimi osobowościami, historiami, ideami i wizją oraz z determinacją, aby ją urealnić.
W kontekście szeroko pojętego wsparcia w rozwoju, czy to w formie indywidualnej czy grupowej, znaczenie osobowości i doświadczeń osób tworzących daną inicjatywę jest szczególnie istotne, ponieważ w dużej mierze wpływają one na dobór treści, metod i stylu pracy. Dlatego też chcemy krótko podzielić się naszą historią, aby ułatwić Ci zorientowanie się, z kim masz do czynienia, a tym samym umożliwić Ci podjęcie bardziej świadomej decyzji, czy chcesz pójść z nami dalej.
W poniższym tekście znajdziesz informacje o Dialogach i Zmysłach jako naszym pomyśle na pracę z osobami wspierającymi innych w rozwoju, jeżeli jesteś ciekaw naszych indywidualnych historii zapraszamy do lektury wpisów “Wojciech Busiel, Skąd przyszedłem?” oraz “Joanna Krajewska. O mnie”.
Zachęcamy też do obejrzenia filmu, w którym poznacie nas bliżej:
OD POCZĄTKU
Poznaliśmy się w 2016 roku. Mniej więcej rok później zaczęliśmy ze sobą pracować, projektując i prowadząc dla różnych klientów procesy i działania rozwojowe. Każde z nas miało za sobą kilkanaście lat różnych doświadczeń pracy rozwojowej, edukacyjnej, trenerskiej, coachingowej, terapeutycznej, z pojedynczymi klientami, zespołami i całymi organizacjami. Dość szybko zorientowaliśmy się się, że możemy wspólnie tworzyć o wiele bardziej wartościowe procesy, niż robił to każdy z nas z osobna. I tak zaczęła się nasza profesjonalna współpraca.
WSPÓLNE SPOJRZENIE
Równolegle zaczęliśmy rozmawiać o uczeniu, rozwoju, naszych doświadczeniach osobistych i zawodowych, o życiu w roli trenera, coacha, edukatora i tak po prostu o różnych sprawach ważnych i mniej ważnych. Ten dialog trwał i owocował coraz większymi odkryciami, zarówno siebie nawzajem, jak i swoich zasłoniętych do tej pory punktów widzenia, przeżywanych emocji i uchwytywanych znaczeń. Wielokrotnie okazywało się, że wspólna praca daje nam satysfakcję i jest bardzo twórcza.
Zaczęliśmy odkrywać, że coraz więcej nas łączy, a niektóre obecne między nami różnice stają się źródłem inspiracji i twórczego napięcia, z którego wyłaniają się nowe znaczenia i głębsze sensy.
WSPÓLNY KIERUNEK
Coraz bardziej szczegółowo rozmawialiśmy o źródłach naszych poglądów na pracę trenerską i na pracę z grupami. Okazywało się, że łączą nas psychoanalityczne, psychodynamiczne, transakcyjne i systemowe sposoby widzenia człowieka, które pozwalają rozumieć, jak odnajduje się on w procesie życia, rozwoju i zmiany. Ta wspólna praca dała nam też silny impuls do systematyzacji naszej wiedzy, poglądów i intuicji, które stanowiły podstawy, wytyczne czy podpowiedzi w prowadzonych przez nas procesach. Z czasem nasza praca, zarówno ta z klientami, jak i ta teoretyczna i twórcza, przekształciła się w pomysł, że moglibyśmy tą wiedzą dzielić się z innymi trenerami czy – szerzej – z profesjonalistami, którzy wspierają innych w doskonaleniu kompetencji interpersonalnych, rozwoju i zmianie.
WSPÓLNE PROJEKTY PROGRAMÓW I KSIĄŻEK
Czas tych rozmów zbiegł się z wybuchem pandemii na świecie, która pociągnęła za sobą przymusowe zahamowanie w wielu obszarach pracy i życia, dzięki któremu też udało nam się złapać trochę dystansu i podjąć kolejne decyzje. Pierwszą z nich była decyzja o wspólnym napisaniu podręcznika pracy coachingowej. W ramach współpracy z jednym z naszym klientów biznesowych, podczas której wdrożyliśmy autorski program kształcenia coachów wewnętrznych, postanowiliśmy opisać nasze doświadczenia i rekomendacje, tworząc, jak się potem okazało, całkiem obszerne kompendium o coachingowym podejściu do rozwoju kompetencji. Po raz kolejny przekonaliśmy się o sile naszej współpracy. Kolejnym pomysłem była inicjatywy przetłumaczenia i wydania książki Alice i Davida Kolbów Experiential Educator. Jesienią 2022 roku książka będzie dostępna dla polskich czytelników. Trzymajcie za nas kciuki.
ZAPROSZENIE DO DIALOGU
Na fali tych udanych realizacji oraz gromadzonych inspiracji zdecydowaliśmy się powołać do życia Dialogi i Zmysły, czyli miejsce, które chcielibyśmy, aby stało się źródłem inspiracji, wiedzy i rozwoju dla profesjonalistów, którzy pracują z grupami i którzy wykorzystują grupowe siły do rozwoju kompetencji lub wdrażania zmian w zespołach czy organizacjach.
Zależy nam, aby Dialogi i Zmysły były miejscem rozmowy o tym, co dla nas trenerów ważne. Naszymi obszarami zainteresowania są różne zagadnienia związane z uczeniem kompetencji interpersonalnych, pracą z grupą, wykorzystaniem grupowej dynamiki do facylitacji rozwoju indywidualnego i zespołowego. W tych obszarach staramy się rozwijać i w tych obszarach staramy się zabierać głos, dając innym profesjonalistom kolejne, mamy nadzieję, że wartościowe, treści inspirujące do refleksji, doświadczania i dalszych poszukiwań.
NASZA WIEDZA, PRAKTYKA, DOŚWIADCZENIE, REFLEKSJA
Wierzymy także, że dobry dialog składa się nie tylko z wysiłku związanego z usłyszeniem drugiej strony, (chociaż oczywiście wiemy i cenimy słuchanie, które jest fundamentem każdego wartościowego dialogu, a szczególnie tego, który służy rozwojowi), ale także z naszego zaangażowania w to, aby pomóc drugiej stronie lepiej zrozumieć to, co stanowi sens naszych wypowiedzi czy punktów widzenia. Dlatego też, na miarę naszych możliwości i utrzymania się w profesjonalnej pozycji, chcemy dzielić się tym, co udało nam się dostrzec, zrozumieć, wypracować i sprawdzić, a co naszym zdaniem może stanowić wartość w trenerskiej pracy z drugim człowiekiem i grupami.
Przez lata naszych doświadczeń praktycznych i studiów teoretycznych, poznaliśmy wiele teorii metod, dzięki którym ludzie uczą się kompetencji interpersonalnych. Zetknęliśmy się w tym czasie z różnymi szkołami i ujęciami oraz na własnym doświadczeniu przetestowaliśmy wiele z nich. Udało nam się dzięki temu dokonać ważnych rozstrzygnięć, które pozwalają nam teraz, z coraz większą pewnością, projektować i prowadzić efektywne procesy rozwojowe (zarówno w obszarach uczenia kompetencji, jak i rozwoju zespołów czy organizacji) oraz mówić otwarcie, co i z jakiego powodu, naszym zdaniem może mieć większą wartość w tego rodzaju pracy. Na łamach Dialogów i Zmysłów będziemy się tymi rozstrzygnięciami dzielić.
Co przyniesie przyszłość nie wiemy. Wiemy jednak, że będziemy starali się, włożyć w Dialogi i Zmysły jak najwięcej serca, zaangażowania, wiedzy i doświadczeń, aby pomagać innym trenerom, edukatorom i osobom pracującym z grupami rozwijać się zawodowo i osobiście. Mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie. Gdybyś miał lub miała do nas pytania czy prośby napisz, zadzwoń do nas, nie wahaj się skontaktować. Na pewno się odezwiemy.
Zapraszamy Cię do przeglądania naszej strony. Znajdziesz tutaj wiele treści przydatnych w psychoedukacyjnej, rozwojowej pracy z grupami. Część z nich jest darmowa, ponieważ zależy nam na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, wierzymy w otwartą wymianę myśli oraz chcemy pomagać innym trenerom i profesjonalistom w rozwoju. Część treści jest płatna, ponieważ chcemy, aby ta praca była naszym źródłem utrzymania. Mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj wartościowe dla siebie treści.
Serdecznie zapraszamy do wzajemnego uczenia się i wymiany myśli.
Joanna Krajewska i Wojciech Busiel